MichaelMurrayGuitar.com’a Hoşgeldiniz
English Français Deutsch Русский 中文      

Michael Murray

Websiteme hoşgeldiniz. Ben Michael Murray, Kanada’lıyım ve Montreal ile Ottawa şehirlerinde aktif olarak gitar öğretmenliği ve gitaristlik yapmaktayım. Umarım sitemin içeriğini beğenirsiniz. Sitemin büyük bir bölümü İngilizce ama İngilizce bilmeyenler yaşadığım yerlerdeki fotoğraflarıma ve Tab sayfasına bakabilirler. Bu sayfanın altındaki ve kayıt sayfamdaki, kayıtlarım aynıdır.

Beni Çalarken Dinleyin

(Buradan diğer kayıtlarımı dinleyin)

 


Müzik Geçmişim

Montreal ve Ottawa’da aktif olarak gitar öğretmenliği ve gitaristlik yapmaktayım. Ottawa Üniversitesi, the Hochschule fuer Musik Franz List; Weimar, Almanya ve the Hochschule fuer Musik Koeln; Cologne, Almanya okullarından mezun oldum. Öğretmenlerim Bruce Holzman (ABD), Patrick Roux (Kanada), Thomas Mueller-Pering (Almanya) ve Zoran Dukic (Hırvatistan). Kanada, Amerika, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Rusya’da konserler verdim.

Kişisel Biyografim

(Yaşadığım yerlerin fotoğrafları burada yer almaktadır)

Almanya’nın Iserlohn kentinde, Kanadalı bir anne babanın çocuğu olarak İngiliz askeri hastanesinde dünyaya geldim. Babam Kanada ordusunda, Soest’e yakın bir yerde askerlik yapıyordu. Iserlohn, Almanya’nın çok iyi bir şehri olmamasına rağmen, şu anda dünyanın en büyük gitar festivaline ev sahipliği yapmakta. Hayatımın ilk iki yılını Almanya’nın küçük bir şehri olan Vollinghausen’da geçirdim.

Daha sonra Kanada’ya taşındık ve babamın işi dolayısıyla ülke içinde farklı şehirlerde yaşadık. Hem Altantik (Halifax), hem de Pasifik (Vancouver) kıyılarında ve ayrıca bu kıyıların arasında kalan şehirlerde yaşadık. Son olarak Ottawa’ya taşındık. Orada liseyi ve Ottawa Üniversitesini bitirdim. Üniversiteden sonra Kanada ordusunda üç yıl mühendis olarak çalıştım. Burada patlayıcılar, mayın alanlarının temizlenmesi ve köprü inşası gibi konularda temel eğitim aldım. Askerlik kariyerimin en önemli olayı ise büyük bir kamyonu bangelore torbidosu ile patlatma görevine seçilmemdi.


Bunların dışında gitara olan ilgim beni Tallahassee, Florida, ABD’ye ve Almanya’nın Weimar ile Aachen/Cologne şehirlerine götürdü. Gitar çalışmalarımı tamamladıktan sonra Almanya’nın Leipzig kentine taşındım. Burada dört yıl yaşadım ve çalıştım. Kanada’ya dönmeden önce birkaç ay Rusya’nın Yaroslavl şehrinde yaşadım. Değişik ülkelerde yaşamanın bana getirdiği avantajlardan bir tanesi dört dil konuşabilmem. Bu diller; İngilizce(anadilim), Fransızca, Almanca ve Rusça’dır. Avrupa’da yaşadığım yıllarda Türkiye’nin Anadolu kısmında iki hafta geçirdim.

Şu anda iki yıldan beri Kanada’da yaşamaktayım. Montreal şimdiki yaşadığım yer buna rağmen Ottawa’da öğrencilerim var ve düzenli olarak bu şehirlere gidip geliyorum.

Öğretme Prensibim

İyi bir müzisyen olmak için çaldığınız enstrumanı düzgün bir şekilde öğrenmek gerekir. Bu çok açık olmasına rağmen, gitar öğrenilirken şaşırtıcı bir şekilde ihmal ediliyor. Çoğu öğretmen gitar çalma tekniklerini öğretmeden, basit bir şekilde şarkıları ya da eserleri öğreterek başlıyor. Bunun sonucunda kötü bir teknik kazanıyorsunuz ve daha sonraları ciddi sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz. Benim yaklaşımım ise önce temel bir teknik kazandırıp daha sonra parçaları yada eserleri bu tekniği uygulayarak çaldırmaktır. Bu öğretim şeklim biraz zaman alabiliyor ama iyi bir müzik temelinizin oluşmasına sebep oluyor. Yaklaşık altı ay içinde bu yaklaşımımı kullanan öğrenci rahat bir şekilde gitar çalabiliyor.

Kayıtlar

TurinaSonata.mp3: Sonata Op. 61 by Joaquin Turina (1882-1949)(This is the same recording that can be downloaded at the top of this page.)

ScarlattiSonatasK32andK391.mp3: Sonatas K32 and K391 (in the Longo classification L423 and L79) by Domenico Scarlatti (1685-1757).

BachPreludeandFugueBWV998.mp3: Prelude and Fugue by Johann Sebastian Bach (1685-1750)

WaltonBagatelle1.mp3: Bagatelle No. 1 by William Walton (1902-1983)

DowlandLachrimaePavan.mp3: Lachrimae Pavan by John Dowland (1563-1626)

MertzElegie.mp3: Elegie by Johann Kaspar Mertz (1806-1856)

 

İletişim

Bana 001 514 287 0810 numaralı telefondan yada michaelmurrayguitar@yahoo.ca adresinden ulaşabilirsiniz. Lütfen İngilizce, Fransızca, Almanca yada Rusça e-mail atın. Ayrıca e-mail adresim “com” ile değil “ca” ile bitiyor.

Classical Video

A studio recorded audio version of me playing the Carnival of Venice can be purchased from iTunes or from me directly here

Blues Video

Tips/Articles

Buying A Guitar

The first step in learning to play the guitar is buying the instrument itself. This can be quite a difficult process as someone who can not play the instrument is obviously not in a very good position to know what to look for when purchasing one. This person is an easy target for unscrupulous salesmen and/or may choose the instrument based on the wrong criteria. I have had many students show up for their first lesson with a poor quality guitar which they paid too much for or a guitar that does not fit their body. They could have saved hundreds of dollars had they contacted me before purchasing their instrument. The instrument itself may hinder their ability to learn to play and be a source of frustration. The first guitar will be something that one will play for hundreds of hours so it is crucial to find an instrument that one enjoys playing.

More>>

 

Choosing a Guitar Teacher

Choosing a guitar teacher is the most important decision you will make in learning the instrument. Your first teacher will influence how you play for the rest of your life so choosing a good one is crucial. My own experience proves the importance of having a good guitar teacher at the beginning. My first teachers were in retrospect not very good and.....


More >>

Locations of visitors to this page